Granit

Granitowa kostka brukowa

Granit to skała najbardziej rozpowszechniona i bodaj najczęściej przez człowieka użytkowana. Jest skałą magmową głębinową, która stygnąc powoli w ziemi wykrystalizowała składniki (minerały ją tworzące) w postaci kryształów różnego kształtu. Najważniejsze składniki granitu to ciemna mika, jasny, białoszary kwarc i różowy lub żółtoszary skaleń. Mika jest minerałem miękkim, występuje w formie blaszek, kwarc jest bardzo twardy a skaleń nieco mniej twardy niż kwarc. Granit może występować w różnych barwach, a jego faktura może być różnorodna w zależności od wielkości ziaren. W Polsce występuje głównie w kolorze szarym, a niewielkie ilości można spotkać w kolorze jasnobrązowym. Inne kolory granitu pochodzą zwykle z importu.

Stosowany jest jako materiał do budowy dróg w formie tłucznia i kostki. Z granitu wyrabia się różnorodną galanterię kamienną, która ma zastosowanie w architekturze ogrodowej: kostkę o różnej wielkości, krawężniki, płyty. Zestawiając odmienne barwy granitu uzyskuje się ciekawe mozaiki.

W ofercie mamy kostkę granitową, płytkę oraz kamień murowy. Szczegółowe opisy oferowanych przez nas produktów granitowych dostępne z górnego menu.

kostka granitowa śląskiekostka granitowa śląskie